24 Şubat Sıkça Sorulan Sorular ?

Sıkça Sorulan Sorular ?

Motoru çalistirmada gaza yüklenmek dogru mudur ?:
Kimi sürücüler sabah araçlarina binip vites bosta ve el freni çekili iken motoru çalistirdiklarinda gaz pedalina yüklenirler ve motor devrini yükseltip, motorun kisa sürede isinacagina inanirlar. Ancak bu hareket motor için son derece zaralidir. Çünkü, yanma odasina gönderilen asiri yakit, silindirlerdeki koruyucu yagi siyirir ve motor parçalarinin zamanindan önce asinmasina neden olur. Motoru isitmanin en iyi yolu yarim dakika kadar rölantide motoru çalistirmaktir.

Antifiriz yalnizca kis aylarinda mi kullanilmali ?:
Yaygin bir yanlis bilgi de su ve antifiriz karisim oranlari hakkindadir. Örnegin kisin asiri soguk havalarda motor sivisinin tamamen antifirizle doldurulmasinin daha iyi sonuç verecegine inanilir. Oysa durum durum çok farklidir ve bu yöntem, inanilanin aksine, donma noktasini daha asagilara çekmez aksine yükseltir. Asiri sogukta uygulanacak en iyi karisim orani su ve antifirizin yari yariya karistirilmasidir. Yazin ise antifirize artik gerek kalmadigina inanilir. Oysa bu da yanlis bir bilgidir. Çünkü antifiriz motor içinde paslanmayi ve tortu birikmesini önleyici özellige sahiptir. Buna ilaveten, antifiriz,  suyun kaynama noktasini yukari çektiginden, motoru asiri isinmaya karsi da korumus olur. Bu nedenle antifiriz yaz kis kullanilmali.

Turbo motorlar neden hemen stop edilmez ?:
Bazi sürücüler turbo motorlu araçlarini uzun yolculuklardan sonra derhal kapatirlar. Bu hareket turbo yataklarinin bozulmasina neden olur. Çünkü turbo mili çok yüksek devirde döner ve yataklari motor yagi ile yaglanir. Motor kapatildiktan sonra da kendi baslarina dönme eylemi bir müddet daha süreceginden yagsiz kalma ihtimali vardir. Bu nedenle bir kaç dakika aracin rölantide bekletilmesi ve daha sonra durdurulmasi yerinde bir davranis olur.

Debriyaj balatasinin uzun ömürlü olmasi için ne yapmali ?:
Sürücülerin kimi zaman dalginlikla kimi zamansa ihmal yüzünden yaptigi en yaygin hatalardan biri debriyaj kullanimi ile ilgili olanlaridir. Sürüs sirasinda sol ayagin debriyaj pedali üzerinde tutulmasi baski ve balatanin zamanindan önce asinmasina neden olur. Trafikte kirmizi isikta beklerken araci vitese takip sol ayagin debriyaj pedali üzerinde basili tutulmasi ise rulmani gereksiz yere zorlayacaktir. Ani kalkislar yalnizca debriyaj sistemine degil güç aktarma organlarinin tamamina zarar verebilir. Ayrica ikinci vitesle araci kaldirmaya çalismak debriyajin ömrünü kisaltmaktan baska bir seye yaramaz.

Vitesin bosa alinmasi zararli midir ?:
Bazi sürücüler, yokus asagi inerken yakittan tasarruf etmek amaciyla vitesi bosa alirlar. Bu kisilerin, böyle bir durumda motorun frenleme etkisinden mahrum kalacaginizi ve priz direk rulmaninin asinmaya zorlandigini bilmesi gerekir.


Etkin fren kullanimi nasil olur ?:
Hareket eden bir kütlenin yavaslatilmasi ya da durudurulmasi oldukça zorlu bir istir ve frenleme teknigi bu konuda önemli rol oynar. Herseyden önce ani frenlemelerden korunabilmek için öndeki araçla mesafenizi iyi ayarlamali, yol ve yük durumuna göre hizinizi belirlemelisiniz. Bazi sürücüler egzoz freni kullaniminin motora zarar verecegini düsünür ve hiç kullanmazlar. Oysa egzoz freni, fren sistemine yardimci olmak ve balatalarin ömrünü uzatmak için tasarlanmistir. Özellikle yagisli havalarda yokus asagi inislerde aralikli olarak egzoz freninin kullanimi, sizin kontrollü olarak sürüsünüzü devam ettirmenizi saglayacaktir. Yokus asagi inislerde de motorun asiri devirlere ulasmasina yol açmadan, motorun kompresyon etkisinden yararlanmak, frenleme etkinligini olumlu yönde etkileyecektir.


ABS fren sistemi, tekerleklerin kilitlenmesini engellemeye ve kontrolün sürücüde kalmasini saglamaya yönelik olarak gelistirilmistir. ABS, fren mesafesini kisaltmaz sadece kontrollü yavaslama saglar. Aracinizda ABS fren sistemi varsa, fren pedalina aralikli olarak basmaniza gerek yoktur. Bu islemi ABS kontrol ünitesi sizin yerinize ve çok daha hizli olarak yapmaktadir.


Klima bakiminda nelere dikkat edilmeli ?:
Kis aylarinda klimalarin bakima hiç ihtiyaci olmadigina inanilir. Ancak klimalar her üç ayda bir kontrol ettirilmelidir ve kis aylarinda her onbes günde bir 5 - 10 dakikaligina çalistirilarak sistemin yaglanmasi saglanmalidir.  Kullanimla ilgili olarak yapilan en büyük hata araç seyir halindeyken yüksek motor devrinde klimanin devreye alinmasi sirasinda olur. Burada dikkat edilmesi gereken husus, klima açildigi anda vitesin bosa alinmasi gerekliligidir. Aksi takdirde klima kompresörü devreye girme aninda büyük zarar görebilir

Okuma : 1256